PADUDEN DUO 200MG/500MG X 10 COMPRIMATE FILMATE
PADUDEN DUO contine doua ingrediente active (care asigura actiunea medicamentului). Acestea sunt ibuprofen si paracetamol.
Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin reducerea durerii, reducerea inflamatiei si scaderea febrei.
Paracetamolul este un analgezic care actioneaza intr-un mod diferit comparativ cu ibuprofenul, pentru a reduce durerea si febra.
PADUDEN DUO este utilizat pentru tratamentul de scurta durata al durerii usoare pana la moderata asociata cu migrena, durere de cap, durere de spate, durere din timpul ciclului menstrual, durere de dinti, durere de muschi, raceala si gripa, durere in gat si febra.
Compozitie
Substantele active sunt ibuprofen si paracetamol.
- Celelalte componente sunt:
Nucleul comprimatului: amidon de porumb, povidona K-30 (E 1201), croscarmeloza sodica (E 468), celuloza microcristalina (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), glicerol dibehenat (E 471).
Filmul comprimatului: alb Opadry (alcool polivinilic partial hidrolizat, talc, dioxid de titan (E 171), glicerol monocaprilocaprat, laurilsulfat de sodiu).
Mod de administrare
Numai pentru administrare orala si de scurta durata.
Trebuie sa utilizati cea mai mica doza necesara pentru a ameliora simptomele si pentru cea mai scurta perioada de timp.
Daca aveti o infectie, adresati-va imediat unui medic in cazul in care simptomele (cum ar fi febra si durere) nu dispar sau se agraveaza (vezi pct. 2).
Nu trebuie sa utilizati PADUDEN DUO pe o perioada mai lunga de 3 zile. Daca simptomele dumneavoastra se agraveaza sau persista, consultati medicul.
Adulti: Luati 1 comprimat impreuna cu alimente sau apa, de maxim 3 ori pe zi. Se va lasa un interval de cel putin 6 ore intre doze.
Daca administrarea unui comprimat nu controleaza simptomele, pot fi administrate cel mult 2 comprimate, maxim de trei ori pe zi. Nu luati mai mult de sase comprimate intr-o perioada de 24 ore (echivalentul a paracetamol 3000 mg, ibuprofen 1200 mg pe zi).
Utilizarea la copii si adolescenti
A nu se utiliza la copiii cu varsta sub 18 ani.
Cutie cu 10 comprimate
Pagina actualizata la data de: 19.01.2023
Pareri PADUDEN DUO 200MG/500MG X 10 COMPRIMATE FILMATE
Alti clienti au cumparat si...
JAMIESON ZINC 50MG X 30 TABLETE
In Stoc
26,99 RON
ABOCA NEOBIANACID ACIDITATE SI REFLUX 14 TABLETE
In Stoc
28,49 RON
Intreaba farmacistul tau
L-V: 08:30 – 16:30
Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net
Cauta cea mai apropiata farmacie
412 farmacii
in Romania