EFFERALGAN COPII 30MG/ML SOLUTIE ORALA 90ML

Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

14,17 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

EFFERALGAN COPII 30MG/ML SOLUTIE ORALA 90ML

Compozitie.

Substanta activa este paracetamol. Fiecare ml solutie orala contine paracetamol 30 mg.

Celelalte componente sunt: macrogol 6000, sucroza solutie, zaharina sodica, sorbat de potasiu, aroma vanilie-caramel (diacetil, acetilmetilcarbinol, benzaldehida, propilenglicol, gama heptalactona, alcool benzilic, triacetina, piperonal, cinamat de amil, vanilina, acetilvanilina), acid citric anhidru, apa purificata.

Indicatii terapeutice.

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml solutie orala contine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra) si

activitate antiinflamatorie slaba.

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml solutie orala este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei si/sau durerilor, cum ar fi dureri de cap, gripa, dureri de dinti, dureri musculare. Acest medicament este indicat copiilor cu greutate de la 4 la 32 kg (cu varsta cuprinsa intre 1 luna si 12 ani).

Daca dupa 3 - 5 zile copilul dumneavoastra nu se simpte mai bine sau se simpte mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Doze si mod de administrare.

Doza recomandata este de la 10 la 15 mg/kg/doza, la fiecare 4 - 6 ore, pana la o doza totala zilnica maxima de 75 mg/kg/zi. Doza zilnica maxima de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 75 mg/kg.

Dozele de paracetamol ce trebuie administrate depind de greutatea corporala a copilului; mentionarea

varstei are caracter informativ. Daca nu se cunoaste greutatea copilului, acesta va fi cantarit pentru a

nu i se administra o doza prea mare.

La administrare se va folosi numai cu lingurita dozatoare care insoteste medicamentul. Nu se va utiliza un alt dispozitiv de masurare.

Lingurita dozatoare este gradata in kg, cu mentionarea greutatilor 4-6-8-10-12-14-16. Celalalt mod de gradare corespunde greutatilor intermediare 3-5-7-9-11-13-15 kg.

Umplerea linguritei dozatoare in functie de greutatea copilului trebuie completata si cu ajustarea nivelului lichidului la gradatia corespunzatoare.

- de la 4 la 16 kg: se utilizeaza lingurita dozatoare pana la gradatia corespunzatoare greutatii copilului

sau pana la cea mai apropiata.

De exemplu de la 4 la 5 kg: lingurita dozatoare se umple pana la gradatia 4. O noua doza va fi repetata daca este nevoie dupa 6 ore.

- de la 16 la 32 kg: prima data se umple lingurita dozatoare apoi se completeaza cu o reumplere a linguritei pana se obtine greutatea copilului.

De exemplu de la 18 kg la 19 kg: se umple prima data lingurita dozatoare pana la gradatia 10 kg, apoi se mai umple o data pana la gradatia 8 kg. O noua administrare daca este necesara va fi facuta dupa 6 ore.

Modul si frecventa de administrare

Administrare orala. Intervalul minim dintre fiecare administrare este de 4 ore.

Solutia orala poate fi bauta ca atare sau diluata intr-o cantitate mica de lichid (de exemplu: apa, lapte, suc de fructe).

Apasati si invartiti capacul pentru a deschide flaconul. inchideti flaconul dupa fiecare folosire.

Precautii.

Aveti grija deosebita cand administrati acest medicament:

- daca durerea persista mai mult de 5 zile sau febra mai mult de 3 zile, sau daca medicamentul nu este suficient de eficient, sau daca apar alte simptome, nu continuati tratamentul fara a va adresa medicului;

- daca copilul sufera de boala severa de ficat sau rinichi;

- daca copilului i se administreaza alte medicamente care contin paracetamol;

- daca copilul a fost diagnostic cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenaza;

- in caz de lipsa poftei de mancare, pofta de mancare exagerata sau scadere exagerata in greutate;

- in caz de deshidratare, scaderea lichidelor din organism.

Atentionari speciale.

Sarcina, alaptare

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Nu este cazul, deoarece medicamentul este destinat copiilor.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Efferalgan pentru copii nu afecteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Ambalaj. Cutie cu un flacon din tereftalat de polietilena, de culoare bruna, continand 90 ml solutie orala, prevazut cu sistem de inchidere securizat pentru copii si lingurita dozatoare din polistiren.

Compozitie

Paracetamol

Informatii suplimentare

Producator: BRISTOL MYERS SQUIBB
Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB
Data expirare: 30.06.2023

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri EFFERALGAN COPII 30MG/ML SOLUTIE ORALA 90ML

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

414 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol