FERVEX RACEALA SI GRIPA 500MG/4MG X 16 COMPRIMATE FILMATE

Brand: PRODUSE BRISTOL MYERS SQUIBB

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

17,78 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

FERVEX RACEALA SI GRIPA 500MG/4MG X 16 COMPRIMATE FILMATE

Fervex Raceala si Gripa 500mg/4 mg, 16 comprimate filmate
Acest medicament contine 2 substante active:
- paracetamol, care amelioreaza durerea si reduce febra;
- maleat de clorfenamina, care reduce secretiile nazale, lacrimatul ochilor si stranutul.
Acest medicament este indicat la adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani, in cursul racelii, rinitei,
rinofaringitei si afectiunilor asemanatoare gripei, pentru tratament in caz de:
- secretii nazale incolore si lacrimare a ochilor,
- stranut,
- dureri de cap si/sau febra.
Pentru copii cu varsta sub 15 ani, exista alte medicamente: adresati-va medicului dumneavoastra sau
farmacistului pentru recomandari.
Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Compozitie/comprimat:
Paracetamol 500,00 mg
Maleat de clorfenamina 4,00 mg
Croscarmeloza sodica, hipromeloza, celuloza microcristalina, povidona K90, gliceril behenat,
stearat de magneziu, agent de filmare, agent de lustruire. Agent de filmare: Hipromeloza (E464), propilenglicol (E1520), dioxid de titan (E171), carmoizina (E122), indigotina (E132). Agent de lustruire:
Apa purificata, ceara de albine (E901), ceara carnauba (E903), polisorbat 20 (E432), acid sorbic (E200).

Mod de administrare:
Adulti si adolescenti >50 kg (>15 ani) 1 comprimat filmat (500 mg de paracetamol 4 mg de clorfenamina) 4 ore 4 comprimate filmate (2000 mg de paracetamol 16 mg de clorfenamina)
Doza zilnica maxima de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3000 mg pe zi.
Doza zilnica maxima de maleat de clorfenamina nu trebuie sa depaseasca 16 mg pe zi, adica 4 comprimate filmate pe zi.

Atentionari:
Daca luati mai mult Fervex raceala si gripa 500 mg /4 mg comprimate filmate decat trebuie:
Intrerupeti tratamentul si adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau prezentati-va la departamentul de urgenta.
O supradoza poate duce la deces.
In primele 24 de ore, simptomele principale de intoxicatie sunt: varsaturi, dureri abdominale si paloare.
Daca uitati sa luati Fervex raceala si gripa 500 mg /4 mg comprimate filmate
Nu luati o doza dubla pentru a recupera doza uitata.
Daca incetati sa luati Fervex raceala si gripa 500 mg /4 mg comprimate filmate
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului
dumneavoastra, farmacistului sau asistentei medicale.

Prezentare:
16 comprimate filmate

Informatii suplimentare

Producator: BRISTOL MYERS SQUIBB
Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB
Data expirare: 30.01.2023

Citeste mai mult

Pareri FERVEX RACEALA SI GRIPA 500MG/4MG X 16 COMPRIMATE FILMATE

Fii primul care scrie o parere

Adauga o parere

Parerile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

413 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol