FARINGO HOT DRINK 500MG/200MG/4MG X 8PLICURI

Brand: TERAPIA

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

12,97 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

FARINGO HOT DRINK 500MG/200MG/4MG X 8PLICURI

Compozitie

Substantele active sunt paracetamolul, acidul ascorbic si maleatul de clorfeniramina. Un plic contine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg. Celelalte componente sunt: zahar, acid citric anhidru, zaharina sodica, aroma de lamaie.

Indicatii terapeutice

Faringo Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice ? antipiretice.

Faringo Hot Drink este un medicament impotriva racelii si gripei, care contine trei substante active:

  • Paracetamol care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;
  • Maleatul de clorfeniramina reduce congestia nazala, lacrimarea ochilor, asociate adesea cu cele de mai sus si actioneaza asupra fenomenelor de tipul stranutului.
  • Vitamina C (acidul ascorbic) va ajuta sa inlocuiti vitamina C care se pierde in primele stadii de raceala si gripa.

Faringo Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum si a durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.

Medicamentul este destinat utilizarii de catre adulti si adolescenti cu varsta mai mare de 15 ani.

Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Contraindicatii/Atentionari

inainte sa luati Faringo Hot Drink, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

  • Daca suferiti de boli ale rinichilor sau ale ficatului
  • Daca suferiti de boli ale inimii, tensiune arteriala crescuta, boli gastro-intestinale sau epilepsie
  • Daca aveti afectiuni preexistente ale ficatului este necesara monitorizarea functiilor ficatului in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari
  • Daca aveti sindromul gilbert (icter usor)
  • Daca consumati in mod obisnuit cantitati mari de alcool etilic
  • Daca sunteti deshidratat sau aveti tulburari de nutritie, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutritie deficitara
  • Daca aveti deficit de glucoza-6-fosfatdihidrogenaza (deficit enzimatic)
  • Daca aveti anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor rosii din sange)
  • Daca aveti astm bronsic si hipersensibilitate la acid acetilsalicilic
  • Daca aveti febra, chiar dupa un tratament cu paracetamol

Doze si mod de administrare

Utilizati intotdeauna exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani

Un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore. Daca suferiti de afectare grava a rinichilor, intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Continutul unui plic de Faringo Hot Drink se dizolva intr-o cana cu apa fierbinte (aproximativ 200 ml). Se obtine o bautura cu aroma de lamaie care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic o data.

Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa fierbinte, seara, din momentul aparitiei primelor simptome.

Atentionari speciale

Sarcina si alaptarea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Datorita reactiilor adverse pe care le determina (de exemplu somnolenta, sedare, confuzie, ameteli, tulburari de acomodare a vederii etc.), Faringo Hot Drink poate influenta capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

Ambalaj

Cutie cu 8 plicuri din hartie/Al/PE, a cate 13,1 g granule pentru solutie orala.

Compozitie

Paracetamol, clorfeniramina, vitamina C

Informatii suplimentare

Producator: TERAPIA
Cod EAN: 5944702103919
Brand: TERAPIA
Data expirare: 30.08.2022

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri FARINGO HOT DRINK 500MG/200MG/4MG X 8PLICURI

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

414 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol