EFFERALGAN VIT C 20 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

13,92 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

EFFERALGAN VIT C 20 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Compozitie.

Substantele active sunt: paracetamol 330 mg, acid ascorbic 200 mg. Celelalte componente: hidrogenocarbonat de potasiu, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E 420), acid citric anhidru, benzoat de sodiu (E 211), docusat de sodiu, povidona.

Indicatii terapeutice.

Efferalgan Vitamine C contine paracetamol si acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic (amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra). Vitamina C este o vitamina solubila in apa, esentiala organismului.

Efferalgan Vitamine C este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la moderata sau/si al starilor febrile , cum sunt dureri de cap, stari gripale, dureri dentare, dureri musculare, dureri menstruale.

Doze si mod de administrare.

Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Doza recomandata este de 10 mg/kg corp pana la 15 mg/kg corp la fiecare 4 pana la 6 ore, pana la doza totala maxima zilnica de 60 mg/kg corp. Intervalul minim intre administrari este de 4 ore.

Adulti si adolescenti cu greutatea peste 50 kg (peste 15 ani) doza recomandata este de 2 comprimate efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi 9 comprimate efervescente pe zi.

La pacienti cu insuficienta renala severa administrarea se va face la intervale de 4 ore (cl ?50 ml/min), 6 ore (cl 10-50 ml/min) si 8 ore (cl < 10 ml/min).

Administrare orala. A nu se mesteca sau inghiti comprimatele.

Comprimatul efervescent se dizolva complet intr-un pahar cu apa care se bea imediat.

Administrarile regulate previn fluctuatiile de intensitate a durerii si febrei:

- la copii, trebuie sa existe un interval regulat intre administrari, atat in timpul zilei cat si al noptii, de preferat de 6 ore si de cel putin 4 ore,

- la adulti, trebuie sa existe un interval de cel putin 4 ore intre administrari.

Precautii.

inainte sa utilizati Efferalgan Vitamine C, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca aveti sau suferiti de:

- insuficienta hepatocelulara;

- daca ati fost diagnosticat cu sindrom Gilbert (hiperbilirubinemie familiala);

- insuficienta renala severa;

- deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (G6PD);

- alcoolism cronic, consum excesiv de alcool (3 sau mai multe bauturi alcoolice pe zi);

- anorexie, bulimie sau casexie, malnutritie cronica (rezerve scazute de glutation hepatic);

- deshidratare, hipovolemie.

Atentionari speciale.

Sarcina, alaptare

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Utilizarea Efferalgan Vitamne C in timpul sarcinii sau alaptarii este recomandata numai sub supravegherea medicului, iar dozele si durata administrarii trebuie respectate intocmai.

Ambalaj. Cutie cu 2 tuburi din polipropilena a cate 10 comprimate efervescente, inchise cu capac din polietilena, continand deshidratant (sita moleculara).

Compozitie

Paracetamol, vitamina C

Informatii suplimentare

Producator: BRISTOL MYERS SQUIBB
Cod EAN: 3585550023152
Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB
Data expirare: 30.09.2023

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri EFFERALGAN VIT C 20 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

414 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol