EFFERALGAN 1000MG X 8 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

13,92 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

EFFERALGAN 1000MG X 8 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Compozitie.

Substanta activa este paracetamolul. Fiecare comprimat efervescent contine paracetamol 1000 mg.

Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, hidrogenocarbonat de sodiu, carbonat de sodiu anhidru, sorbitol (E 420), docusat de sodiu, povidona, zaharina sodica, benzoat de sodiu (E 211).

Indicatii terapeutice.

Efferalgan contine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra).

Efferalgan este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor cum sunt dureri de cap, stari gripale, dureri de dinti, dureri ale muschilor sau in caz de menstruatie dureroasa si tratamentul simptomatic al febrei.

De asemenea, medicul dumneavoastra va poate prescrie acest medicament si pentru durerile artrozice.

Doze si mod de administrare.

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Doza recomandata este de 1000 mg la fiecare 4-6 ore pana la o doza maxima de 4 g pe zi. La nevoie administrarea se poate repeta dupa cel putin 4 ore.

Doze maxime recomandate

Doza zilnica maxima nu trebuie sa depaseasca 4 g (4 comprimate efervescente pe zi). De obicei, nu este necesara o doza de paracetamol mai mare de 3 g pe zi (3 comprimate efervescente pe zi). Totusi, in cazul unor dureri intense, doza maxima poate fi crescuta la 4 g zilnic (4 comprimate efervescente pe zi).

Mod si frecventa administrarii

Administrare orala.

Comprimatul efervescent se dizolva complet intr-un pahar cu apa si se bea imediat.

Nu mestecati sau inghititi comprimatul.

Nu rupeti comprimatul. Linia mediana nu este destinata ruperii comprimatului.

Administrarea regulata evita fluctuatiile intensitatii durerii sau febrei.

Precautii.

inainte sa luati Efferalgan, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului:

- daca consumati frecvent bauturi alcoolice sau suferiti de afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul de afectare a ficatului);

- daca ati fost diagnosticat cu sindrom Gilbert (hiperbilirubinemie familiala)

- daca aveti insuficienta renala grava (numai in cazul tratamentului de lunga durata cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);

- daca aveti leziuni preexistente la nivelul ficatului este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari.

- daca ati fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenaza;

- in caz de lipsa poftei de mancare, pofta de mancare exagerata sau scadere exagerata in greutate;

- in caz de deshidratare, scaderea lichidelor din organism;

- daca sunteti barbat si urmati un tratament pentru fertilitate scazuta.

- daca suferiti de boala de ficat sau rinichi, sau de alcoolism;

- daca luati alte medicamente care contin paracetamol.

Atentionari speciale.

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat in cursul sarcinii, insa administrarea se va face cu recomandare si sub supraveghere medicala.

Paracetamolul traverseaza placenta si se elimina in laptele matern. Se recomanda prudenta in administrarea paracetamolului in perioada de alaptare

Ambalaj. Efferalgan este disponibil in cutie cu un tub din polipropilena a cate 8 comprimate efervescente.

Compozitie

Paracetamol

Informatii suplimentare

Producator: BRISTOL MYERS SQUIBB
Cod EAN: 3585552164150
Brand: BRISTOL MYERS SQUIBB
Data expirare: 28.02.2024

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri EFFERALGAN 1000MG X 8 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

415 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol