DALERON C 10PLICURI

KRKA

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

19,58 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

DALERON C 10PLICURI

Compozitie. Substantele active sunt paracetamolul si acidul ascorbic. 5 g granule pentru solutie orala (1 plic) contin paracetamol 500 mg si acid ascorbic 20 mg. Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidona K 25, acid citric anhidru, sucroza (zahar), zaharina sodica, ciclamat de sodiu , aroma de grapefruit 82009 (uleiuri volatile din grapefruit, maltodextrina, guma arabica), aroma de lamaie (preparate aromatizante, maltodextrina, ?-tocoferol), concentrat de cartamus

Indicatii terapeutice.

Medicamentul, administrat sub forma unei bauturi calde, este indicat in special pacientilor cu dificultati de inghitire, datorate inflamatiei mucoasei gurii si faringelui.

Daleron C este indicat pentru:

- scaderea febrei ce acompaniaza infectii diverse, bacteriene si virale;

- ameliorarea durerilor usoare pana la moderate, ascociate cu raceala si gripa;

- ameliorarea durerii acute de origine neinflamatorie (cum sunt durerile de cap, de dinti), in special la pacientii cu probleme stomacale;

- ameliorarea durerii dupa traumatisme si interventii medicale.

Doze si mod de administrare.

Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: doza recomandata pentru adulti si copii cu varsta peste 12 ani este de 1 plic de granule. Doza poate fi repetata de 4 pana la 6 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie sa fie de cel putin 4 ore. Nu trebuie sa utilizati mai mult de 8 plicuri de granule in 24 ore.

Goliti continutul unui plic intr-un pahar, turnati 1,5 dl apa calda sau ceai, amestecati bine si beti bautura calda.

Precautii.

inainte sa luati Daleron C, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului

- daca aveti insuficienta renala sau hepatica usoara pana la moderata,

- daca simptomele nu se imbunatatesc dupa 5 zile de tratament. Daleron C granule nu trebuie administrat in asociere cu alte medicamente care contin paracetamol.

Nu depasiti dozele recomandate.

Se recomanda precautie la pacientii slabiti si extenuati si la alcoolici.

Atentionari speciale.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Utilizarea in siguranta a paracetamolului in timpul sarcinii sau alaptarii nu a fost stabilita cu certitudine. Daca sunteti gravida sau alaptati, luati medicamente numai la indicatia medicului si pentru o perioada cat mai scurta posibil, preferabil intr-o singura doza.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Daleron C nu are efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule si a folosi utilaje.

Ambalaj. Daleron C este disponibil in cutii cu 10 plicuri a cate 5 g granule pentru solutie orala

Compozitie

Paracetamol, vitamina C

Informatii suplimentare

Producator: KRKA
Brand:
Data expirare: 30.03.2021

Prospect

Review-uri

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

406 farmacii
in Romania

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Accept

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol