BIOFLU PLUS 16CPS MOI

Brand: BIOFARM

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

16,80 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

BIOFLU PLUS 16CPS MOI

Compozitie

Substantele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan sub forma de bromhidrat de dextrometorfan anhidru si maleat de clorfeniramina. O capsula moale contine paracetamol 250,00 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30,00 mg, bromhidrat de dextrometorfan 10,51 mg corespunzator la bromhidrat de dextrometorfan anhidru 10,00 mg si maleat de clorfeniramina 2,00 mg.

Indicatii terapeutice

Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate bolilor tractului respirator (de exemplu, sinuzite, rinite, faringite, bronsite).

Tratament simptomatic in raceala si gripa.

Doze si mod de administrare

Adulti si adolescenti: doza uzuala este de o capsula moale Bioflu Plus seara, inainte de culcare. Se recomanda utilizarea in asociere cu Bioflu, capsule moi, acesta din urma fiind administrat pentru ameliorarea simptomatologiei diurne.

Nu se administreaza copiilor cu varsta mai mica de 12 ani.

Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5 zile).

Precautii

Datorita pseudoefedrinei si clorfeniraminei din compozitia sa, medicamentul trebuie utilizat cu precautie la pacientii care sufera de hipertensiune arteriala usoara sau moderata, afectiuni cardiace, tensiune intraoculara crescuta.

Administrarea trebuie facuta cu precautie in cazul afectarii renale usoare sau moderate (in special in cazul asocierii cu afectiuni cardiovasculare).

Este necesara prudenta in cazul pacientilor tratati simultan cu simpatomimetice de tipul derivatilor de ergotamina, antidepresive triciclice, unii ISRS (inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei) si medicamente cu efecte supresive asupra activitatii SNC.

Nu se va utiliza in asociere cu alte medicamente care contin paracetamol.

Atentionari speciale

Sarcina, alaptare, fertilitate

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice

medicament. Datorita posibilei relatii dintre aparitia de malformatii fetale si expunerea la pseudoefedrina in primul trimestru de sarcina pe de o parte, iar pe de alta a faptului ca in timpul ultimelor trei luni de sarcina, toti inhibitorii sintezei prostaglandinelor pot expune fatul la toxicitate cardiopulmonara (hipertensiune pulmonara cu inchiderea canalului arterial) si renala sau pot sa inhibe contractiile uterului medicamentul nu trebuie administrat in timpul sarcinii.

Pseudoefedrina se excreta in laptele matern in cantitate mare, putand determina reactii adverse cardiovasculare si neurologice la sugar. De asemenea, dextrometorfanul se excreta prin laptele matern. Au fost descrise cateva cazuri de hipotonie musculara si de apnee la sugari, dupa administrarea la mame a altor antitusive centrale in doze mai mari decat cele terapeutice. Clorfeniramina se excreta in cantitati mici in laptele matern si nu este recomandata administrarea la mamele care alapteaza datorita faptului ca poate determina reactii adverse la sugari (agitatie sau iritabilitate). De aceea, ca masura de precautie, nu se recomanda administrarea medicamentului la femeile care alapteaza.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Bioflu Plus, capsule moi are influenta majora asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Conducatorii de vehicule si cei care folosesc utilaje trebuie avertizati asupra riscului de somnolenta si ameteli legat de utilizarea medicamentului.

Ambalaj

Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a cate 8 capsule moi

Compozitie

Paracetamol, dextrometorfan, pseudoefedrina, clorfeniramina

Informatii suplimentare

Producator: BIOFARM
Cod EAN: 5944704004047
Brand: BIOFARM
Data expirare: 01.05.2022

Citeste mai mult

Review-uri BIOFLU PLUS 16CPS MOI

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

417 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol