BIOFLU BABY 120MG/5ML SIROP 100ML

Brand: BIOFARM

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

18,18 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

BIOFLU BABY 120MG/5ML SIROP 100ML

Compozitie

Substanta activa este paracetamolul. 5 ml sirop contin paracetamol 120 mg.

Indicatii terapeutice

Acest medicament contine paracetamol. Se utilizeaza pentru tratamentul eficace al durerilor de intensitate uoara pana la moderata, de exemplu dureri de dinti, dureri de cap, dureri in gat, dureri musculare, articulare si osoase. De asemenea, este indicat pentru scaderea febrei asociate diferitelor afectiuni ? raceala, stari gripale, boli infecto-contagioase ale copilariei (pojar, tuse convulsiva, oreion si varsat de vant), afectiuni ORL, febra dupa vaccinare. Este indicat copiilor cu varste cuprinse intre 0 luni i 12 ani.

Doze si mod de administrare

Utilizati intotdeauna Bioflu Baby aa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discuta?i cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunte?i sigur.

Doza recomandata pentru o data este dependenta de greutatea corporala: 10 - 15 mg paracetamol/kg.

Copii cu varsta cuprinsa intre 0 - 3 luni: 2,5 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febra dupa vaccinare, alte cauze de febra i/sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/kg si doza; daca pacientul este icteric doza va fi scazuta la 5 mg/kg si doza). La nevoie, se mai poate administra o doza dupa 6 ore. Aceste doua doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg si care nu s-au nascut prematur (inainte de a 37-a saptamana de sarcina).

Copii cu varsta cuprinsa intre 3 ? 12 luni: 2,5 - 5 ml (60 ? 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu varsta cuprinsa intre 1 - 6 ani: 5 - 10 ml (120 ? 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu varsta cuprinsa intre 6 ? 12 ani: 10 - 20 ml (240 ? 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 80 mg/kg si zi la copii cu greutate sub 37 kg.

La copii cu greutatea cuprinsa intre 38 kg si 50 kg, doza zilnica de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g pe zi.

La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnica de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 4 g pe zi.

Nu se administreaza copiilor sub 3 luni fara recomandarea medicului.

Daca sugarul s-a nascut prematur sau daca este mai mic de 3 luni, solicita?i consult medical inainte de administrare.

Doza poate fi repetata la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administreaza la un interval de timp mai mic de 4 ore. Nu se administreaza mai mult de 4 doze in 24 de ore. La copil, atat in timpul zilei cat si al noptii, se prefera un interval intre administrari, de 6 ore.

Precautii

Asocierea paracetamolului cu salicilati sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung si la doze mari creste riscul de aparitie a afectarii renale. Daca copilului dumneavoastra urmeaza sa i se efectueze analize va rugam informati-l pe medicul dumneavoastra ca este in tratament cu paracetamol, inainte de efectuarea analizelor de sange, deoarece pot sa apara rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie).

Administrarea concomitenta cu alte medicamente care contin paracetamol, creste riscul de supradozaj.

Atentionari speciale

Sarcina, alaptare, fertilitate

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Bioflu Baby este indicat la copii cu varsta cuprinsa intre 0 luni-12 ani. Daca sunteti gravida sau alaptati, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Ambalaj

Cutie cu un flacon brun a 100 ml sirop, inchis cu capac cu filet si inel de siguranta, prevazut cu masura dozatoare (capac dozator), cu gradatii intre 2,5-20 ml.

Compozitie

Paracetamol

Informatii suplimentare

Producator: BIOFARM
Brand: BIOFARM
Gama: BIOFLU
Data expirare: 01.05.2022

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri BIOFLU BABY 120MG/5ML SIROP 100ML

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

415 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol