ANTINEVRALGIC SINUS 12 COMPRIMATE FILMATE

Brand: SANOFI

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

15,42 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

ANTINEVRALGIC SINUS 12 COMPRIMATE FILMATE

Compozitie. Sinus Substantele active sunt: paracetamol, cafeina si clorhidrat de fenilefrina. Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg si clorhidrat de fenilefrina 5 mg. Celelalte componente sunt: Nucleu: Povidona K-25, laurilsulfat de sodiu, celuloza microcristalina, amidon de porumb, amidon de porumb pregelatinizat, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid stearic, talc; Film: Hipromeloza, macrogol, dioxid de titan.

Indicatii terapeutice. Antinevralgic Sinus amelioreaza eficient multe dintre simptomele racelii si gripei. Aceste simptome includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstructia nazala, durerile de la nivelul sinusurilor si durerile in gat, durerile musculare si durerile articulare. Acest medicament contine o combinatie de trei substante active. Paracetamolul reduce febra si amelioreaza durerea, fenilefrina amelioreaza congestia sau obstructia nazala si cafeina grabeste instalarea efectului paracetamolului de ameliorare a durerii si ajuta la reducerea oboselii si somnolentei. Acest medicament este indicat la adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani.

Doze si mod de administrare.

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adolescenti cu varsta peste 12 ani si greutate intre 33-43 kg ? 1 comprimat, pana la maxim 4/zi cu un interval minim intre doua doze de 6 ore.

Adolescenti si adulti cu greutate intre 43-65 kg ? 1 comprimat, pana la maxim 6/zi cu un interval minim intre doua doze de 4 ore.

Adolescenti si adulti cu greutate peste 65 kg ? 1-2 comprimate, pana la maxim 8/zi cu un interval minim intre doze de 4 ore.

Pacienti cu insuficienta hepatica sau renala

Adresati-va medicului pentru ajustarea dozelor inainte de a utiliza acest medicament. Dupa evaluarea starii dumneavoastra de sanatate, medicul va poate prescrie o doza mai mica sau intervale mai mari de 4 ore intre dozele administrate individual.

Nu utilizati medicamentul mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului.

Daca simptomele se inrautatesc sau nu se amelioreaza dupa 3 zile, adresati-va unui medic pentru recomandari.

Precautii inainte sa luati Antinevralgic Sinus, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

- aveti afectiuni ale ficatului sau rinichilor,

- aveti un tip de anemie denumit anemie hemolitica,

- sunteti alergic la acid acetilsalicilic si/sau la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene,

- medicul dumneavoastra v-a spus ca aveti un numar scazut de globule albe in sange,

- aveti probleme cu consumul de alcool,

- aveti o crestere in volum a prostatei,

- aveti sindrom Raynaud (manifestat prin modificari ale culorii pielii si senzatie de frig),

- aveti astm bronsic;

- aveti un deficit al enzimei numita glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.

Antinevralgic Sinus este indicat pentru tratamentul durerii si febrei asociate cu nas infundat. Daca nu aveti nasul infundat, ci doar durere si febra, este preferabila administrarea de medicamente cu o singura substanta activa (cele care contin doar paracetamol pentru durere si febra sau o substanta cu efect decongestionant pentru nasul infundat). Nu utilizati alte medicamente care contin paracetamol, medicamente cu efect decongestionant sau medicamente pentru raceala si gripa in acelasi timp cu Antinevralgic Sinus fara sa va adresati unui medic pentru recomandari. Utilizarea unor doze mai mari decat cele recomandate poate avea risc de afectare severa a ficatului.

Atentionari speciale.

Sarcina si alaptarea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Nu este recomandata administrarea medicamentului Antinevralgic Sinus la femeile gravide si la cele care alapteaza.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

La persoanele susceptibile, medicamentul poate produce ameteli; prin urmare, poate afecta in mod negativ activitatile care necesita atentie. Nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje daca vi se intampla acest lucru.

Ambalaj. Comprimatele filmate sunt ambalate in blistere transparente din PVC-PVDC/Aluminiu sau blistere transparente din PVC-Aclar/Aluminiu. Ambalajul exterior este o cutie din carton.

Compozitie

Paracetamol, cafeina si clorhidrat de fenilefrina

Informatii suplimentare

Producator: ZENTIVA
Cod EAN: 8594739222717
Brand: SANOFI
Data expirare: 30.12.2022

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri ANTINEVRALGIC SINUS 12 COMPRIMATE FILMATE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

414 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol