ANTINEVRALGIC P 20 COMPRIMATE

Brand: SANOFI

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

13,99 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

ANTINEVRALGIC P 20 COMPRIMATE

Compozitie. Substantele active sunt acidul acetilsalicilic, paracetamolul si cafeina anhidra. Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg si cafeina anhidra 20 mg. Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat, povidona K 30, amidon glicolat de sodiu, acid stearic, amidon de porumb, celuloza microcristalina (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru, amidon pregelatinizat, p-hidroxibenzoat de propil (E 216), p-hidroxibenzoat de etil (E 214).

Indicatii terapeutice. Antinevralgic P este un medicament care actioneaza impotriva durerii (analgezic), a febrei si inflamatiei. Fiecare comprimat de Antinevralgic P contine trei substante active: acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina. Acidul acetilsalicilic si paracetamolul reduc durerea si febra, iar acidul acetilsalicilic reduce, in plus, inflamatia. Cafeina este un stimulent usor si creste efectul acidului acetilsalicilic si al paracetamolului.

Antinevralgic P este indicat pentru tratamentul simptomatic, de scurta durata, al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, nevralgii, dureri de dinti, dureri ale muschilor sau articulatiilor, dureri dupa interventii chirurgicale. De asemenea, este indicat pentru scaderea febrei si ameliorarea durerilor menstruale suparatoare. Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Doze si mod de administrare.

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani

Doza uzuala este de 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, la nevoie, dar fara a depasi 7 comprimate pe zi. Nu luati comprimatele la un interval mai mic de 4 ore.

Copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani

Este contraindicata administrarea Antinevralgic P la aceasta grupa de varsta.

Varstnici (cu varsta peste 65 de ani)

Doza uzuala este de 1-2 comprimate, administrata de 2-3 ori pe zi, la nevoie, dar fara a depasi 5 comprimate pe zi.

Pacienti cu insuficienta renala sau hepatica

Spuneti-i medicului daca aveti probleme usoare sau moderate cu rinichii sau cu ficatul. Poate fi necesar ca acesta sa modifice intervalul dintre doze (8 ore in caz de insuficienta renala) sau durata tratamentului. Nu luati Antinevralgic P daca aveti probleme severe cu rinichii sau cu ficatul Mecanismul de actiune al acidului acetilsalicilic si al paracetamolului poate accentua insuficienta renala sau hepatica.

A nu se depasi o durata a tratamentului de 3 zile. Antinevralgic P nu trebuie utilizat in doze mari sau timp indelungat fara recomandarea medicului. Antinevralgic P nu trebuie luat seara, inainte de culcare.

Precautii inainte sa utilizati Antinevralgic P, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului: - daca aveti probleme usoare sau moderate cu rinichii.

- daca aveti probleme usoare sau moderate cu ficatul.

- daca aveti o afectiune a ficatului determinata de abuzul de alcool etilic.

- daca pierdeti lichide (aveti risc de deshidratare), de exemplu in cazul starilor de greata, diareei, inainte sau dupa o interventie chirurgicala.

- daca aveti o migrena care este atat de severa incat necesita odihna la pat, aveti o durere de cap diferita de migrenele obisnuite sau varsati in timpul migrenei.

- in cazul in care migrena nu trece dupa prima doza de Antinevralgic P. Adresati-va imediat unui medic.

- daca in ultimele 3 luni ati avut dureri de cap in mai mult de 10 zile pe luna. intrerupeti administrarea Antinevralgic P si adresati-va medicului dumneavoastra.

- daca aveti astm bronsic, rinita alergica sezoniera, polipi nazali, o boala respiratorie cronica sau dezvoltati simptome alergice (de exemplu reactii pe piele, mancarime, urticarie). Administrarea se va efectua cu prudenta deosebita, deoarece exista riscul de aparitie a unei crize de astm sau a unei alte reactii alergice.

- daca apar probleme gastro-intestinale precum ulcer gastric, scaune cu sange sau scaune de culoare neagra, disconfort sau arsuri in capul pieptului. intrerupeti administrarea Antinevralgic P si adresati-va imediat unui medic. Ca si in cazul altor medicamente pentru ameliorarea durerii si inflamatiei, pot aparea sangerari, ulceratii sau perforatii la nivelul stomacului si intestinului, care pot duce la deces. Riscul de aparitie poate fi crescut in cazul administrarii concomitente cu alcool etilic sau alte medicamente, precum corticosteroizi, medicamente anticoagulante cum este warfarina, inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (pentru tratarea depresiei) si alt antiinflamator nesteroidian. Pentru a reduce intensitatea simptomelor gastro-intestinale, Antinevralgic P se poate administra dupa mese.

- daca aveti insuficienta cardiaca usoara sau moderata sau tensiune arteriala mare. Adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament, doarece poate determina acumularea de lichide in organismul dumneavoastra si aparitia de edeme.

- daca aveti guta (valori mari ale acidului uric in sange).

- daca aveti diabet zaharat.

- daca vi s-a efectuat de curand o interventie chirurgicala (inclusiv interventii minore precum cele dentare) sau urmeaza sa vi se efectueze o interventie chirurgicala in urmatoarele 7 zile, deoarece 3 acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persista cateva zile, existand risc de accidente hemoragice.

- daca luati medicamente care influenteaza coagularea sangelui (vezi "Antinevralgic P impreuna cu alte medicamente"), deoarece administrarea se va efectua numai sub supravegherea medicului.

- daca aveti tulburari de sangerare, sangerari vaginale anormale in afara perioadei menstruatiei sau menstruatie prelungita sau abundenta.

- daca aveti probleme cu alcoolul etilic (vezi "Antinevralgic P impreuna cu alimente, bauturi si alcool").

- daca sunteti sensibil la acid acetilsalicilic si/sau la antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). - poate aparea toxicitate la nivelul ficatului, deoarece paracetamolul poate afecta celulele ficatului chiar si la dozele recomandate, dupa o durata scurta a tratamentului si la persoanele fara o afectare pre-existenta a ficatului

- daca va apar orice manifestari la nivelul pielii sau mucoaselor, cum sunt vezicule pe piele sau leziuni la nivelul mucoaselor, opriti tratamentul cu Antinevralgic P si adresati-va imediat unui medic. Acestea pot fi simptomele unor reactii alergice grave, numite sindrom Stevens-Johnson (SSJ) si necroliza epidermica toxica (NET), care pun in pericol viata.

- daca aveti activitate crescuta a glandei tiroide (hipertiroidism).

- daca luati levotiroxina (pentru tratarea unor afectiuni ale glandei tiroide), deoarece asocierea cu Antinevralgic P trebuie evitata

- daca aveti tulburari ale ritmului in care bate inima.

- daca utilizati si alte produse care contin cafeina, deoarece excesul de cafeina poate determina nervozitate, iritabilitate, insomnie.

Atentionari speciale.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Antinevralgic P nu trebuie administrat in timpul primului si celui de-al doilea trimestru de sarcina, cu exceptia cazului in care este absolut necesar si numai la recomandarea medicului. Este deosebit de important sa nu utilizati Antinevralgic P in ultimele 3 luni de sarcina, deoarece poate dauna fatului sau poate determina probleme la nastere. Medicul dumneavoastra va va recomanda cea mai mica doza care va reduce durerea si/sau febra, pentru o perioada de timp cat mai scurta posibil si cu o frecventa cat se poate de mica. Nu utilizati Antinevralgic P daca alaptati, deoarece poate fi daunator pentru sugar. Antinevralgic P apartine unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea administrarii medicamentului.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Daca observati reactii adverse precum ameteala sau somnolenta, nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje. Adresati-va medicului dumneavoastra cat mai curand posibil pentru a fi sfatuit.

Antinevralgic P contine lactoza

Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.

Ambalaj. Antinevralgic P este disponibil in cutie cu un blister Al/Aclar-PVC a cate 10 comprimate sau cutie cu 2 blistere Al/Aclar-PVC a cate 10 comprimate.

Compozitie

Acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina

Informatii suplimentare

Producator: ZENTIVA
Cod EAN: 5944705003902
Brand: SANOFI
Gama: ANTINEVRALGIC
Data expirare: 30.07.2022

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri ANTINEVRALGIC P 20 COMPRIMATE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

415 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol