ANTINEVRALGIC FORTE 20CPR

SANOFI

Pret online

16,49 RON

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

ANTINEVRALGIC FORTE 20CPR

Compozitie. Substantele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina. Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg si cafeina 50 mg. Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru si acid stearic.

Indicatii terapeutice. Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).

Antinevralgic Forte contine trei substante active: paracetamol, acid acetilsalicilic si cafeina. Paracetamolul amelioreaza durerea si reduce febra. Acidul acetilsalicilic amelioreaza durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracareaza simptomele de oboseala, promoveaza motivatia si performanta mentala. Scurteaza timpul pana la inceputul actiunii acidului acetilsalicilic si paracetamolului si, de asemenea, potenteaza efectele lor. Aceasta combinatie de substante active are efect aditiv ca analgezic si ca medicament care reduce febra. Prin urmare, aceasta combinatie scade cantitatea de analgezice necesara.

Antinevralgic Forte este destinat utilizarii la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si mai mult, pentru a trata:

- cefaleea din episoadele de migrena cu sau fara aura (simptome ce preced atacul migrenos si dureaza de la cateva minute pana la o ora)

- cefaleea de tip tensional.

O cefalee (durere de cap) de tip migrena poate fi insotita de alte simptome, cum sunt senzatie sau stare de rau (greata sau varsaturi), si sensibilitate la lumina si sunete. Episoadele de migrena pot fi "anuntate" de aura (o senzatie de avertizare care implica, de obicei, distorsiuni vizuale, cum sunt lumina puternica intermitenta, linii in zig-zag, puncte luminoase sau valuri).

O cefalee de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea este adesea descrisa ca o presiune constanta, ca si cum capul ar fi strans intr-o menghina si este prezenta frecvent, in acelasi timp, pe ambele parti ale capului.

Doze si mod de administrare.

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul, daca nu sunteti sigur.

Cu exceptia cazului in care v-a fost altfel prescris de catre medicul dumneavoastra, doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel putin 4 ore, pana la de trei ori pe zi, daca este necesar.

- Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate in orice perioada de 24 ore.

- Comprimatele trebuie dizolvate intr-o cantitate mica de lichid sau inghitite intregi (fara a le mesteca) cu o cantitate suficienta de lichid.

- Nu luati acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile, cu exceptia cazului in care v-a fost recomandat de catre medicul dumneavoastra, medicul dentist sau farmacist.

Utilizarea la pacientii cu functie alterata a rinichilor sau ficatului

Adresati-va unui medic pentru ajustarea dozei inainte de a incepe sa luati acest medicament. Dupa examinarea starii sanatatii dumneavoastra, medicul va poate recomanda reducerea dozei sau marirea la mai mult de 4 ore a intervalului dintre dozele individuale.

Utilizarea la copii si adolescenti

Acest medicament este destinat pentru utilizare la copii si adolescenti cu varsta de 12 ani si mai mare. Antinevralgic Forte nu trebuie utilizat pentru a trata copiii si adolescentii cu varsta sub 17 ani, avand boli care produc febra (de exemplu varsat de vant).

Precautii Inainte sa luati Antinevralgic Forte, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

- aveti astm bronsic (dificultati la respiratie), "febra fanului", umflare a mucoasei nazale (polipi nazali) sau aveti alte simptome alergice,

- ati avut vreodata ulcer gastric sau intestinal,

- aveti sau ati avut probleme gastrice sau intestinale, sangerari (ati avut varsaturi si acestea au continut sange sau particule care seamana cu zatul de cafea, ati avut scaune cu sange sau scaune moi de culoare neagra) sau perforatii (gauri in intestin),

- aveti tulburari ale functiei rinichilor, inimii sau ficatului (de exemplu consum cronic de alcool etilic sau inflamare a ficatului),

- aveti o afectiune ereditara denumita deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza sau sindromul Gilbert,

- aveti o glanda tiroida prea activa (hipertiroidism),

- veti fi supus unei operatii sau unei alte interventii chirurgicale (incluzand de exemplu extractia unui dinte),

- aveti guta (la unii pacienti folosirea de acid acetilsalicilic poate declansa o criza de guta), - luati orice alte medicamente

- aveti mastocitoza (tulburare a sistemului imunitar). Daca in timp ce luati acest medicament reapar sau se agraveaza semnele unei infectii, adresati-va imediat unui medic.

Administrarea analgezicelor cu regularitate poate duce la scaderea permanenta a functiei rinichilor, cu riscul de insuficienta a rinichilor (nefropatie analgezica). Antinevralgic Forte poate afecta rezultatele unor analize. Daca efectuati analize de sange, urina sau alte analize de laborator, spuneti personalului medical ca luati Antinevralgic Forte.

Atentionari speciale.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Nu trebuie sa utilizati Antinevralgic Forte daca sunteti gravida in mai mult de 6 luni de sarcina. Daca sunteti gravida in mai putin de 6 luni, adresati-va medicului inainte de a lua acest medicament. Nu utilizati acest medicament, decat daca va recomanda explicit medicul dumneavoastra. Antinevralgic Forte nu trebuie sa fie utilizat in timpul alaptarii pentru o perioada lunga de timp sau in doze mari. Medicamentul apartine unui grup de medicamente care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje daca aveti reactii adverse cum sunt somnolenta, tulburari de vedere, ameteli sau tulburari de echilibru.

Antinevralgic Forte contine lactoza

Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti o intoleranta la unele categorii de glucide, intrebati-l inainte de a lua acest medicament.

Ambalaj. Comprimatele sunt ambalate in blistere din PVC-PVdC/Al sau PVC-PVdC/Al-hartie. Ambalajul secundar este o cutie din carton.

Compozitie

Acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina

Informatii suplimentare

Cod EAN: 5944705004473
Brand:

Review-uri

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

408 farmacii
in Romania

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Accept

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol