THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA 10PLICURI

GSK

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

24,53 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA 10PLICURI

Compozitie

Substantele active sunt paracetamol 650 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg. Celelalte componente sunt: sucroza (zahar), acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860098/TD 1091??, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860202/TD 0991??, acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Indicatii terapeutice

Theraflu Sinus raceala si gripa contine o combinatie de 2 substante active care actioneaza asupra simptomelor asociate racelii si gripei:

  • Paracetamol este un calmant al durerii (analgezic) si reduce febra (reduce temperatura dumneavoastra atunci cand aveti febra);
  • Clorhidrat de fenilefrina este un decongestionant nazal si un decongestionant al sinusurilor; reduce congestia nazala si presiunea asupra sinusurilor.

Substantele active din Theraflu Sinus raceala si gripa actioneaza impreuna pentru reducerea simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:

-congestie nazala si sinusala,

-dureri de intensitate mica,

-dureri de cap,

-scaderea temporara a febrei.

Doze si mod de administrare

Adulti si adolescenti (peste 12 ani)

Luati un plic la fiecare 4 pana la 6 ore, dupa cum este nevoie, pana la 3-4 plicuri pe zi.

Continutul unui plic se dizolva in aprox. 250 ml apa fierbinte.

A nu se administra copiilor sub 12 ani.

Nu depasiti doza maxima recomandata.Nu utilizati mai mult de 5 zile.

Precautii

inainte sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistul daca:

  • Suferiti de afectiuni la nivelul ficatului sau la nivelul rinichilor;
  • Suferiti de anemie hemolitica;
  • Suferiti de o afectiune ereditara numita deficienta de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza;
  • Suferiti de deshidratare sau malnutritie cronica;
  • Aveti boli de inima;
  • Aveti diabet zaharat;
  • Suferiti de cresterea in dimensiuni a prostatei sau este posibil sa aveti retentie urinara colorantul sunset yellow FCF (E 110): Poate cauza reactii alergice.

Contine paracetamol. Nu luati alte medicamente care contin paracetamol. Daca se depaseste doza maxima de paracetamol pe zi, pot sa apara leziuni severe la nivelul ficatului.

Atentionari speciale

Sarcina, alaptare, fertilitate

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu sunt cunoscute efectele Theraflu Sinus raceala si gripa asupra capacitatii de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

Ambalaj

Cutie cu 10 plicuri unidoza din hartie/PET/PEJD/Al/PEJD a cate 14,875 g pulbere pentru solutie orala

Compozitie

Paracetamol, fenilefrina

Informatii suplimentare

Producator: NOVARTIS CONSUMER HEALTH
Brand:
Data expirare: 30.05.2022

Prospect

Review-uri

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

401 farmacii
in Romania

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Accept

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol