THERAFLU EXTRA RACEALA & GRIPA X 10PL

GSK

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

25,80 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

THERAFLU EXTRA RACEALA & GRIPA X 10PL

Compozitie

Substantele active sunt: paracetamol 650 mg, maleat de feniramina 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg. Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91??, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91??, acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Indicatii terapeutice

Theraflu Extra raceala si gripa contine o combinatie de trei substante active care actioneaza asupra simptomelor majore asociate racelii si gripei:

  • Paracetamolul este un calmant al durerii (analgezic) si reduce febra (reduce temperatura corpului dumneavoastra atunci cand aveti febra);
  • Clorhidratul de fenilefrina este un decongestionant nazal si un decongestionant al sinusurilor. Ajuta la decongestia nazala si la diminuarea presiunii de la nivelul sinusurilor.
  • Maleatul de feniramina este un antialergic. Ajuta la oprirea simptomelor de tip alergic.

Theraflu Extra raceala si gripa actioneaza pentru reducerea simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:

  • Scaderea temporara a febrei si a frisoanelor,
  • Dureri musculare si articulare, dureri de cap,
  • Congestie nazala si sinusala,
  • Stranut si curgerea nasului.

Doze si mod de administrare

Adulti si adolescenti (peste 12 ani)

Un plic la fiecare 4-6 ore dupa cum este necesar. Continutul unui plic se dizolva in aprox. 200 ml apa fierbinte.

Maximum 3-4 plicuri pe zi.

A nu se administra copiilor sub 12 ani.

A nu se depasi doza maxima recomandata.

Utilizarea nu trebuie sa depaseasca 5 zile.

Precautii

Nu trebuie sa se depaseasca doza recomandata si nu se administreaza medicamentul mai mult de 5 zile consecutiv. Dozele mari de paracetamol, inclusiv valorile dozei totale atinse intr-o perioada prelungita de administrare, pot provoca nefropatie indusa de analgezice si cu insuficienta hepatica ireversibila.

Pe toata perioada tratamentului nu trebuie administrate alte medicamente care contin paracetamol.

Daca simptomele persista dupa 5 zile, tratamentul trebuie intrerupt iar pacientul trebuie sa se prezinte la medic.

Atentionari speciale

Sarcina, alaptare, fertilitate

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Theraflu Extra raceala si gripa poate determina somnolenta. Nu conduceti vehicule, nu folositi utilaje si nu desfasurati activitati ce necesita atentie deosebita in timp ce utilizati acest medicament.

Ambalaj

Cutie cu 10 plicuri unidoza din hartie/PET/PEJD/Al/PEJD a cate 14,888 g pulbere pentru solutie orala.

Compozitie

Paracetamol, fenilefrina, clorfeniramina

Informatii suplimentare

Producator: NOVARTIS CONSUMER HEALTH
Brand:
Data expirare: 30.06.2022

Review-uri

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

408 farmacii
in Romania

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Accept

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol