SOLPADEINE EXTRA 16 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Brand: OMEGA PHARMA

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

25,07 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

SOLPADEINE EXTRA 16 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Compozitie.

Substantele active sunt paracetamol, codeina fosfat hemihidrat si cafeina. Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg, codeina fosfat hemihidrat 12,8 mg si cafeina 30 mg. Celelalte componente sunt: sorbitol (E420), zaharina sodica, hidrogenocarbonat de sodiu, lauril sulfat de sodiu, acid citric, carbonat de sodiu anhidru, povidona K25, dimeticona 350.

Indicatii terapeutice.

Solpadeine Extra poate fi utilizat la pacientii cu varsta de peste 12 ani, pentru ameliorarea pe termen scurt a durerii moderate, care necesita ameliorare mai puternica decat a altor medicamente pentru calmarea durerii, cum sunt paracetamolul, ibuprofenul sau acidul acetilsalicilic in monoterapie.

Acesta poate fi folosit pentru dureri de cap, migrene, cu sau fara semne de avertizare (aura), dureri de dinti (inclusiv durere dupa extractie), durerile menstruale, nevralgii, luxatii si entorse, dureri de spate, dureri la nivelul oaselor si articulatiilor cauzate de artrita si reumatism, sciatica.

Comprimatele contin trei componente active: paracetamol, codeina si cafeina. Codeina si paracetamol sunt ambele medicamente pentru calmarea durerii. Codeina apartine unui grup de medicamente numite analgezice opioide, care actioneaza pentru a calma durerea. Cafeina actioneaza pentru a creste si mai mult eficacitatea paracetamolului. Aceasta poate fi utilizata ca atare sau in combinatie cu alte 2 medicamente pentru calmarea durerii. Actiunea tripla a ingredientelor ofera ameliorarea rapida a durerii moderate.

Doze si mod de administrare.

  • Adulti: Luati 1 sau 2 comprimate dizolvate cel putin intr-un pahar cu apa (200 ml), la fiecare 4 - 6 ore, daca este necesar.

- Nu luati mai des de o data la fiecare 4 ore.

- Nu luati mai mult de 8 comprimate in 24 de ore (echivalent la paracetamol 4 g, codeina fosfat hemihidrat 102,4 mg si cafeina 240 mg).

  • Adolescenti cu varsta de 16-18 ani: Luati 1 sau 2 comprimate dizolvate cel putin intr-un pahar cu apa, la fiecare 6 ore, daca este necesar.

- Nu luati mai des de o data la fiecare 6 ore.

- Nu luati mai mult de 8 comprimate in 24 de ore (echivalent la paracetamol 4 g, codeina fosfat hemihidrat 102,4 mg si cafeina 240 mg).

  • Adolescenti cu varsta de 12-15 ani: Luati 1 comprimat dizolvat cel putin intr-un pahar cu apa (200 ml), la fiecare 6 ore, daca este necesar.

- Nu luati mai des de o data la fiecare 6 ore.

- Nu luati mai mult de 4 comprimate in 24 de ore (echivalent la paracetamol 2 g, codeina fosfat hemihidrat 51,2 mg si cafeina 120 mg).

- Nu luati mai mult decat doza recomandata.

Precautii.

- Acest medicament contine codeina, care poate provoca dependenta daca il luati in mod continuu mai mult de 3 zile. Aceasta poate dezvolta simptome de intrerupere la medicament atunci cand incetati sa-l luati.

- Daca luati un medicament pentru calmarea durerilor de cap mai mult de 3 zile, acesta le poate inrautati.

Atentionari speciale.

Sarcina si alaptarea

Nu luati Solpadeine Extra in timpul alaptarii. Codeina si morfina trec in laptele matern.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu conduceti vehicule sau nu folositi utilaje sau masini in timp ce luati Solpadeine Extra deoarece poate provoca ameteli sau stari de confuzie.

Ambalaj. Marimile de ambalaj: 16 comprimate efervescente.

Compozitie

Paracetamol, codeina, cafeina

Informatii suplimentare

Producator: OMEGA PHARMA - FRANTA
Cod EAN: 6421783091582
Brand: OMEGA PHARMA
Gama: SOLPADEINE
Data expirare: 28.02.2024

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri SOLPADEINE EXTRA 16 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

412 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol