PARASINUS PENTA 24CPR

GSK

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

25,26 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

PARASINUS PENTA 24CPR

Compozitie

Substantele active sunt: paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat ?i acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat con?ine paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg, terpinhidrat 20 mg ?i acid ascorbic 38 mg. - Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, amidon de porumb, povidona, sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, Eurocol galben amurg (E 110), acid stearic, talc.

Indicatii terapeutice

ParaSinus Penta este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala ?i gripa, incluzand febra, dureri de cap, dureri musculare, dureri in gat, precum ?i a simptomelor asociate inflama?iei sinusurilor (nas infundat, durere la nivelul sinusurilor ?i rinoree).

Contine:

  • Paracetamol, care amelioreaza durerea ?i va scade temperatura când ave?i febra;
  • Cafeina, cu un efect stimulant u?or;
  • Clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul ?i sinusurile, ajutându-va sa respira?i mai u?or;
  • terpinhidrat, un expectorant care favorizeaza eliminarea secre?iilor provenite din caile respiratorii;
  • vitamina C (acid ascorbic), care ajuta la înlocuirea vitaminei C care se poate pierde în stadiile ini?iale de raceala ?i gripa

Theraflu Extra raceala si gripa actioneaza pentru reducerea simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:

  • Scaderea temporara a febrei si a frisoanelor,
  • Dureri musculare si articulare, dureri de cap,
  • Congestie nazala si sinusala,
  • Stranut si curgerea nasului.

Doze si mod de administrare

Pentru administrare orala. Lua?i întotdeauna cea mai mica doza eficienta pentru a va ameliora simptomele

Adul?i, vârstnici ?i adolescen?i (copii cu vârsta peste 12 ani)

Doza uzuala este de 1-2 comprimate administrate la fiecare 4-6 ore, fara a se depa?i 8 comprimate în 24 de ore. Intervalul minim între administrari trebuie sa fie de 4 ore. Nu depa?i?i doza recomandata Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara sfatul medicului.

Copii cu vârsta sub 12 ani

ParaSinus Penta nu se administreaza copiilor cu vârsta sub 12 ani. Daca simptomele persista consulta?i medicul. Daca simptomele nu se amelioreaza sau se agraveaza dupa 3 zile de tratament, situa?ia clinica trebuie reevaluata

Daca lua?i mai mult ParaSinus Penta decât trebuie

Adresa?i-va imediat medicului dumneavoastra chiar daca va sim?i?i bine ?i explica?i-i exact cât de mult a?i luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa face?i Este important sa-i spune?i medicului, chiar daca va sim?i?i bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava întârziata.

Precautii:

Ca toate medicamentele, ParaSinus Penta poate provoca reac?ii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Pe toata perioada tratamentului nu trebuie administrate alte medicamente care contin paracetamol.

Daca simptomele persista dupa 5 zile, tratamentul trebuie intrerupt iar pacientul trebuie sa se prezinte la medic.

Atentionari speciale:

Înainte de a utiliza acest medicament cere?i sfatul medicului:

  • daca consuma?i frecvent bauturi alcoolice sau suferi?i de afec?iuni hepatice, inclusiv hepatita virala (cre?te riscul hepatotoxicita?ii);
  • daca ave?i afectiuni renale, insuficien?a renala grava (numai în cazul tratamentului de lunga durata cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);
  • daca ave?i leziuni hepatice preexistente este necesara monitorizarea func?iilor hepatice în cazul tratamentului de lunga durata ?i cu doze mari;
  • daca ave?i greutatea sub cea normala sau sunte?i subnutrit;
  • daca consuma?i regulat alcool etilic

Sarcina, alaptarea ?i fertilitatea

Adresa?i-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari înainte de a lua orice medicament.
ParaSinus Penta nu trebuie utilizat în timpul sarcinii, cu excep?ia cazurilor în care medicul considera acest lucru strict necesar.
Se recomanda pruden?a în administrarea paracetamolului în perioada de alaptare
Evita?i utilizarea acestui medicament pe perioada alaptarii.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Acest medicament poate cauza ame?eala. Daca sunte?i afecta?i de ame?eala în timpul tratamentului cu acest medicament, nu conduce?i vehicule ?i nu folosi?i utilaje.

Ambalaj

Cutie cu 10 plicuri unidoza din hartie/PET/PEJD/Al/PEJD a cate 14,888 g pulbere pentru solutie orala.

Compozitie

paracetamol, cafein?, clorhidrat de fenilefrin?, terpinhidrat ?i acid ascorbic

Informatii suplimentare

Producator: GSK CONSUMER HEALTHCARE
Brand:
Data expirare: 30.07.2024

Review-uri

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

408 farmacii
in Romania

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Accept

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol