PARASINUS PENTA 12CPR

GSK

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

19,79 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

PARASINUS PENTA 12CPR

Compozitie

Substantele active sunt paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat si acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg, terpinhidrat 20 mg si acid ascorbic 38 mg. Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, amidon de porumb, povidona, sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, Eurocol galben amurg (E 110), acid stearic, talc.

Indicatii terapeutice

ParaSinus Penta este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, dureri de cap, dureri musculare, dureri in gat, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor (nas infundat, durere la nivelul sinusurilor si rinoree).

Contine cinci substante active:

  • Paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura cand aveti febra;
  • Cafeina, cu un efect stimulant usor;
  • Clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor;
  • Terpinhidrat, un expectorant care favorizeaza eliminarea secretiilor provenite din caile respiratorii;
  • Vitamina C (acid ascorbic), care ajuta la inlocuirea vitaminei c care se poate pierde in stadiile initiale de raceala si gripa.

Doze si mod de administrare

Adulti, varstnici si adolescenti (copii cu varsta peste 12 ani): - doza uzuala este de 1-2 comprimate administrate la fiecare 4-6 ore, fara a se depasi 8 comprimate in 24 de ore. Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore. Nu depasiti doza recomandata. Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara sfatul medicului.

Copii cu varsta sub 12 ani: - ParaSinus Penta nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.

Precautii

Acest medicament contine paracetamol; nu utilizati concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol.

Atentionari speciale

Sarcina, alaptare, fertilitate

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

ParaSinus Penta nu trebuie utilizat in timpul sarcinii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.

Se recomanda prudenta in administrarea paracetamolului in perioada de alaptare.

Evitati utilizarea acestui medicament pe perioada alaptarii.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Acest medicament poate cauza ameteala. Daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament, nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje.

Ambalaj

Cutie cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate

Compozitie

Paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat, vitamina C

Informatii suplimentare

Producator: GSK CONSUMER HEALTHCARE
Brand:
Data expirare: 30.12.2023

Review-uri PARASINUS PENTA 12CPR

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

426 farmacii
in Romania

Close

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol