PARASINUS 20CPR

GSK

Pret online

9,50 RON

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

Vezi alte produse din acelasi brand Vezi alte produse din aceeasi categorie

PARASINUS 20CPR

Compozitie

Substantele active sunt: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg. Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

Indicatii terapeutice

PARASINUS este un decongestionant nazal de uz sistemic.

PARASINUS este indicat in:

- profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).

Doze si mod de administrare

Comprimatele se vor administra cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o cantitate suficienta de lichid.

- Adulti: 1-2 comprimate PARASINUS de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si mai mult de 2 comprimate / priza).

- Copii intre 12-15 ani: 2-3 comprimate PARASINUS pe zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate pe zi si mai mult de 1 comprimat pe priza).

- in caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul intre 2 doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore.

Precautii

Acest medicament contine paracetamol; nu utilizati concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol.

Atentionari speciale

Sarcina, alaptare, fertilitate

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Nu se recomanda administrarea PARASINUS in timpul sarcinii si alaptarii.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Datorita reactiilor adverse pe care le are (de exemplu somnolenta, vertij, tulburari de acomodare etc), medicamentul poate influenta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Ambalaj

Cutie cu 2 blistere a cate 10 comprimate

Compozitie

Paracetamol, clorfeniramina, pseudoefedrina

Informatii suplimentare

Producator: GSK CONSUMER HEALTHCARE
Cod EAN: 5944701000127
Brand:

Review-uri PARASINUS 20CPR

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

426 farmacii
in Romania

Close

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol