Descopera ofertele produselor de Protectie Solara cu reduceri pana la -30% la brand-urile tale preferate. Vezi toate produsele >>>aici<<<
Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol

PARAREMIN 10 COMPRIMATE POLISANO

Adauga la Favorite

Brand: PRODUSE POLISANO

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

Vezi alte produse din acelasi brand Vezi alte produse din aceeasi categorie

PARAREMIN 10 COMPRIMATE POLISANO

Pararemin este un medicament din grupa farmacoterapeutica: analgezice antipiretice, anilide (inclusiv combinatii).
Pararemin contine paracetamol si propifenazona, ambele avand proprietati analgezice, antipiretice, si cafeina, in cantitate redusa, cu rol de potentare a efectului terapeutic al medicamentului.

Efectele principale ale substantelor active:
- paracetamol: inhibitor neselectiv al ciclooxigenazei prin mecanism central;
- propifenazona: inhibitor neselectiv al ciclooxigenazei;
- cafeina: antagonist competitiv la nivelul receptorilor adenozinici de tip A1 si A2; inhibitor al enzimei 3,5-AMPc fosfodiesteraza.

Ingrediente active:
Fiecare comprimat contine paracetamol 250 mg, propifenazona 150 mg, cafeina 50 mg.

Indicatii terapeutice:
PARAREMIN este indicat la adulti, adolescenti si copii cu varsta mai mare de 12 ani pentru:
tratamentul simptomatic al durerilor usoare si medii cu diferite localizari, precum cefalee, algii dentare, dismenoree, durere reumatica.
tratamentul durerii si febrei asociate cu raceala si gripa.

Mod de administrare:
Adulti (inclusiv varstnici), adolescenti si copii cu varsta peste 16 ani:
Doza recomandata este de 1-2 comprimate Pararemin o data. La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori in 24 de ore.
Doza maxima zilnica este de 6 comprimate.
Copii cu varsta cuprinsa intre 12 – 16 ani:
Doza recomandata este de 1 comprimat Pararemin o data.
La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori in 24 de ore.
Copii cu varsta sub 12 ani:
Este contraindicata administrarea medicamentului la copii cu varsta sub 12 ani.
Pararemin se administreaza pe cale orala.
Comprimatul se administreaza cu o cantitate suficienta de lichid (aproximativ 200 ml la adult, daca este posibil).

Atentionari si precautii:
Trebuie evitata administrarea concomitenta a altor medicamente care contin paracetamol.
La pacientii cu antecedente de afectiuni digestive (afectiuni gastro-intestinale, ulcer, colita ulceroasa, boala Crohn) sau hematologice (coagulopatii, tulburari hematologice) medicamentul trebuie administrat cu prudenta si sub supraveghere atenta.
In caz de hemoragie gastro-intestinala, se impune intreruperea tratamentului.
La pacientii cu antecedente de hipertensiune arteriala si/sau insuficienta cardiaca congestiva usoara pana la moderata este necesara precautie (discutii cu medicul sau cu farmacistul) inainte de inceperea tratamentului, deoarece raportarile au aratat ca tratamentul cu AINS se asociaza cu retentie lichidiana si edem.
Este necesara o deosebita atentie la administrarea medicamentului in urmatoarele situatii:
-alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii). Este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente.
-sindrom Gilbert (icter benign tranzitoriu secundar deficitului de glucuronil-transferaza).
-tulburari ale hematopoiezei.
In aceste cazuri, se ajusteaza dozele si/sau se mareste intervalul de timp dintre administrari.

Contraindicatii:
- Hipersensibilitate la paracetamol, propifenazona, alte pirazolone sau pirazolidindione, cafeina sau la oricare dintre excipienti.
- Hipersensibilitate la alte AINS, acid acetilsalicilic (inclusiv criza de astm bronsic, urticarie sau rinita acuta),
- Ulcer gastro-duodenal activ,
- Insuficienta hepatica sau renala severa,
- Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza,
- Insuficienta cardiaca severa,
- Ultimul trimestru de sarcina (dupa luna a VI-a), alaptare
- Copii cu varsta sub 12 ani.
Pentru mai multe informatii a se citi prospectul medicamentului.

Prezentare:
10 comprimate

 

Pagina actualizata la data de: 19.01.2023

Informatii suplimentare

Producator: POLISANO PHARMACEUTICALS
Brand: POLISANO

Citeste mai mult

Pareri PARAREMIN 10 COMPRIMATE POLISANO

Fii primul care scrie o parere

Adauga o parere

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

437 farmacii
in Romania