HUMAGRIP 16 COMPRIMATE

Brand: URGO

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

25,86 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

HUMAGRIP 16 COMPRIMATE

Compozitie.

Substantele active sunt:

Comprimat: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg

Capsula: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg.

Celelalte componente sunt:

Comprimat: celuloza microcristalina, amidon pregelatinizat, croscarmeloza sodica, stearat de magneziu, povidona K 30.

Capsula: talc, laurilsulfat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, croscarmeloza sodica, eritrozina (E127), indigotina (E132), dioxid de titan (E171), gelatina.

Indicatii terapeutice.

HUMAGRIP comprimate si capsule este un decongestiv nazal de uz sistemic, simpatomimetic, analgezic periferic, antipiretic si antihistaminic H1.

HUMAGRIP comprimate si capsule este indicat in tratamentul simptomatic de scurta durata al starilor gripale insotite de cefalee si/sau febra si senzatia de "nas infundat".

Se recomanda numai adultilor si copiilor cu varsta peste 15 ani. Daca dupa 4 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Doze si mod de administrare.

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Doza recomandata este de 1 comprimat alb de zi, dimineata si 1 capsula albastru-alb de noapte, seara inainte de culcare; daca este necesar, se poate administra inca 1 comprimat la pranz si unul seara, devreme. Nu se va depasi doza maxima de 3 comprimate si 1 capsula. Se va respecta un interval intre administrari de cel putin 4 ore. Intervalul creste la 8 ore in insuficienta renala severa, dar numai la recomandarea medicului.

Comprimatul sau capsula se inghit cu un pahar mare cu apa.

Durata maxima a tratamentului este de 4 zile.

Precautii.

Inainte sa luati HUMAGRIP comprimate si capsule, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Absenta unei ameliorari sau agravarea simptomatologiei dupa 4 zile de tratament, aparitia unei reactii alergice, a tahicardiei, palpitatiilor, hipertensiunii arteriale, aritmiilor, a greturilor sau a unor semne neurologice impun intreruperea tratamentului si solicitarea unui control medical.

Paracetamolul si metabolitii sai sunt excretati in special in urina si de aceea, in insuficienta renala severa, intervalul dintre prize trebuie sa fie marit la 8 ore.

Daca se administreaza si alte medicamente trebuie verificat continutul lor in paracetamol pentru a evita supradozajul.

La adulti si copii cu greutatea peste 50 kg, doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g pe zi.

Atentionari speciale.

Sarcina si alaptarea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

Prezenta pseudoefedrinei impune evitarea utilizarii HUMAGRIP in timpul sarcinii. Studiile experimentale si cele clinice efectuate pe cateva sute de femei gravide au exclus efectul malformativ al pseudoefedrinei. Toxicitatea fetala este legata de actiunea farmacologica a moleculei si se poate manifesta prin tahicardie si hiperactivitate fetala.

in consecinta, pseudoefedrina poate fi prescrisa in timpul sarcinii numai daca este absolut necesar si numai la recomandarea medicului. Este contraindicat cand exista detresa fetala sau patologie materna hipertensiva.

HUMAGRIP este contraindicat in timpul alaptarii, deoarece pseudoefedrina se excreta prin laptele matern si poate provoaca tahicardie la sugar.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Conducatorii auto si persoanele care manipuleaza diverse utilaje vor fi avertizati ca HUMAGRIP poate provoca somnolenta sau usoara agitatie.

Ambalaj. Cutie cu un blister din PVC/Al a 12 comprimate si 4 capsule.

Compozitie

Paracetamol/clorhidrat de pseudoefedrina; Paracetamol/maleat de clorfeniramina

Informatii suplimentare

Cod EAN: 3546895049443
Brand: URGO
Data expirare: 30.10.2022

Prospect

Citeste mai mult

Review-uri HUMAGRIP 16 COMPRIMATE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

411 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol