COLDREX JUNIOR 16CPR FILMATE

GSK

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

21,32 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

COLDREX JUNIOR 16CPR FILMATE

Compozitie. Fiecare comprimat filmat contine paracetamol 250 mg, guaifenezina 100 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg. Celelalte componente sunt: Nucleu: Povidona K30, Celuloza microcristalina, Acid stearic; Film: Hipromeloza, Macrogol 3350.

Indicatii terapeutice.

Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara-moderata din raceala si gripa (de exemplu cefalee, dureri in gat), al starilor febrile, congestiei mucoasei nazale, hipersecretiei nazale si tusei productive.

Doze si mod de administrare.

Adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste: Doza recomandata este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior (2000 mg paracetamol, 800 mg guaifenezina, 40 mg clorhidrat de fenilefrina) in 24 de ore. Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara recomandarea medicului.

Copii intre 6 si 12 ani: Doza recomandata este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior (1000 mg paracetamol, 400 mg guaifenezina, 20 mg clorhidrat de fenilefrina) in 24 de ore. Nu se continua tratamentul mai mult de 3 zile, fara recomandarea medicului.

Copii cu varsta sub 6 ani

Coldrex Junior nu se administreaza copiilor cu varsta sub 6 ani.

Dozele recomandate nu trebuie depasite. Intervalul minim intre administrari este de 4 ore.

Se va utiliza cea mai mica doza eficace necesara

Precautii.

Nu trebuie utilizat concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol, decongestionante sau combinatii pentru raceala si gripa.

Utilizarea concomitenta cu alte medicamente care contin paracetamol poate duce la supradozaj.

Supradozajul cu paracetamol poate provoca insuficienta hepatica care poate conduce la transplant de ficat sau la deces. Cazurile de disfunctie/insuficienta hepatica au fost raportate la pacientii cu niveluri de glutation scazut, cum sunt cei grav subnutriti, anorexici, cu un indice de masa corporala scazut sau care sunt consumatori cronici de alcool etilic.

Atentionari speciale.

Sarcina si alaptarea

Coldrex Junior nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alaptarii fara recomandarea medicului.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Acest medicament poate cauza ameteli. Pacientii trebuie avertizati sa nu conduca vehicule si sa nu foloseasca utilaje daca sunt afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament.

Ambalaj. Cutie cu 2 blistere din PVC-hartie/Al a cate 8 comprimate filmate.

Compozitie

Paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, guaifenezina

Informatii suplimentare

Producator: GSK CONSUMER HEALTHCARE - OMEGA
Brand:
Batch: 9JW0020
Data expirare: 30.07.2022

Citeste mai mult

Review-uri COLDREX JUNIOR 16CPR FILMATE

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

417 farmacii
in Romania

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol