Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol

COLDFEXIN 500 MG/12.2 MG PULBERE PENTRU SOLUTIE ORALA 10 PLICURI

Adauga la Favorite

Brand: PRODUSE SANDOZ

In Stoc

Ridicare GRATUITA din farmacie

Pret online

18,60 RON

buc

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

COLDFEXIN 500 MG/12.2 MG PULBERE PENTRU SOLUTIE ORALA 10 PLICURI

Indicatii:
Coldfexin/Coldfexin FORTE contine paracetamol, un analgezic care amelioreaza durerea si reduce febra si fenilefrina, un decongestionant care amelioreaza nasul infundat.

Coldfexin/Coldfexin FORTE se utilizeaza pentru ameliorarea simptomelor gripei si racelii, inclusiv ameliorarea durerii, durerii de cap, a nasului infundat si reducerea temperaturii la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani si greutate corporala peste 50 kg.

Utilizati Coldfexin/Coldfexin FORTE numai daca aveti gripa sau raceala asociate cu nas infundat.
Daca nu aveti nasul infundat, se utilizeaza produsele care contin numai paracetamol.

Daca dupa 3 zile de tratament nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau trebuie sa va adresati unui medic.

Contraindicatii:
Nu utilizati Coldfexin/Coldfexin FORTE:
- daca sunteti alergic la paracetamol si clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii:
Inainte sa utilizati utilizati Coldfexin/Coldfexin FORTE, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Sarcina si alaptarea:
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament in cazul in care sunteti gravida sau alaptati, credeti ca puteti fi gravida sau intentionati sa aveti un copil.
Coldfexin/Coldfexin FORTE nu este recomandat pe parcursul sarcinii sau alaptarii.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Nu au existat raporte referitoare la influenta Coldfexin/Coldfexin FORTE asupra capacitatii dumneavoastra de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Mod de administrare:
Luati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu
sunteti sigur.

Doza recomandata este de:
Varsta Cate plicuri Cat de des
Adulti si copii cu varsta peste 16 ani:
Adulti si copii cu varsta peste 16 ani cu greutate mai mare de 50 kg - Un plic Doza poate fi repetata la 4-6 ore
Nu luati mai mult de 4 plicuri in interval de 24 ore.

Va rog sa aveti in vedere ca dozele mai mari decat cele recomandate pot cauza un risc crescut pentru afectare foarte grava a ficatului.

Mod de administrare:
Administrare orala dupa dizolvare in apa.
[Coldfexin 500 mg/12,2 mg]
Dizolvati continutul plicului intr-o ceasca mica (125 ml) de apa fierbinte, dar nu fiarta. Amestecati pana se dizolva si beti solutia incolora si cu aroma de lamaie.
[Coldfexin FORTE 1000 mg/12,2 mg]
Dizolvati continutul plicului intr-o cana (250 ml) de apa fierbinte, dar nu fiarta. Amestecati pana se dizolva si beti solutia incolora si cu aroma de lamaie.

Utilizarea la copii si adolescenti:
Coldfexin/Coldfexin FORTE nu este recomandat pentru utilizare la copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani.

Varstnici:
Nu sunt recomandari de modificare a dozei la persoanele varstnice.
Daca simptomele persista mai mult de 3 zile sau se agraveaza, adresati-va medicului dumneavoastra.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Compozitie:
- Substantele active sunt paracetamol si clorhidrat de fenilefrina.
- Fiecare plic contine paracetamol 500 mg si clorhidrat de fenilefrina 12,2 mg (echivalent cu fenilefrina baza 10,0 mg)
- Fiecare plic contine paracetamol 1000 mg si clorhidrat de fenilefrina 12,2 mg (echivalent cu fenilefrina baza 10,0 mg)
- Celelalte componente sunt acid ascorbic, zahar, aspartam (E 951), aroma de lamaie (contine uleiuri naturale de lamaie, arome de substante naturale, maltodextrina, manitol (E 421), gluconolactona, guma arabica, sorbitol (E420), dioxid de siliciu coloidal anhidru si α-tocoferol (E 307)), zaharina sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid citric, citrat de sodiu.

Prezentare:
10 plicuri

Informatii suplimentare

Brand: SANDOZ
Data expirare: 28.02.2025

Citeste mai mult

Pareri COLDFEXIN 500 MG/12.2 MG PULBERE PENTRU SOLUTIE ORALA 10 PLICURI

Fii primul care scrie o parere

Adauga o parere

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

439 farmacii
in Romania