DALERON C JUNIOR 10PLICURI

KRKA

Pret online

19,58 RON

* Pretul afisat este valabil doar pentru comenzi online. In farmacii pretul poate varia.

DALERON C JUNIOR 10PLICURI

Compozitie. Substantele active sunt paracetamolul si acidul ascorbic. 5 g granule pentru solutie orala (1 plic) contine paracetamol 120 mg si acid ascorbic 10 mg. Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidona K 25, acid citric anhidru, sucroza (zahar), aroma de portocala, extract de paprika ? E 160c (colorant portocaliu P-WS) si rosu de sfecla ? E 162 (colorant roz P-WS).

Indicatii terapeutice.

Medicamentul, administrat sub forma unei bauturi calde, este indicat in special pacientilor cu dificultati de inghitire, datorate inflamatiei mucoasei gurii si faringelui.

Daleron C JUNIOR este indicat pentru:

- scaderea febrei ce acompaniaza infectii diverse, bacteriene si virale;

- ameliorarea durerilor usoare pana la moderate, ascociate cu raceala si gripa;

- ameliorarea durerii acute de origine neinflamatorie (cum sunt durerile de cap, de dinti), in special la pacientii cu probleme stomacale;

- ameliorarea durerii dupa traumatisme si interventii medicale.

Doze si mod de administrare.

Doza unica recomandata de paracetamol este de 10 pana la 15 mg pe kg greutate corporala. Un plic (5 g) contine paracetamol 120 mg.

Copiii cu varsta sub 2 ani pot lua Daleron C junior numai la indicatia medicului.

Goliti continutul unui plic intr-un pahar, turnati lichid cald (apa sau ceai) peste granule, amestecati bine si dati copilului sa bea bautura calda.

Schema de dozaj pentru Daleron C junior granule:

Copii cu varsta intre 2-3 ani ? 1 plic

Copii cu varsta intre 4-6 ani ? 2 plicuri

Copii cu varsta intre 7-10 ani ? 2 pana la 3 plicuri

Copii cu varsta intre 10-12 ? 3 pana la 4 plicur.

Doza poate fi administrata la intervale de cel putin 4 ore, daca este necesar.

Nu se recomanda mai mult de 4 doze pe zi.

Precautii.

inainte sa luati Daleron C, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului

- daca aveti insuficienta renala sau hepatica usoara pana la moderata,

- daca simptomele nu se imbunatatesc dupa 5 zile de tratament. Daleron C granule nu trebuie administrat in asociere cu alte medicamente care contin paracetamol.

Nu depasiti dozele recomandate.

Se recomanda precautie la pacientii slabiti si extenuati si la alcoolici.

Atentionari speciale.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Utilizarea in siguranta a paracetamolului in timpul sarcinii sau alaptarii nu a fost stabilita cu certitudine. Daca sunteti gravida sau alaptati, luati medicamente numai la indicatia medicului si pentru o perioada cat mai scurta posibil, preferabil intr-o singura doza.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Daleron C Junior nu are efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule si a folosi utilaje.

Ambalaj. Daleron C junior este disponibil in cutii cu 10 plicuri a cate 5 g granule pentru solutie orala

Compozitie

Paracetamol, vitamina C

Informatii suplimentare

Producator: KRKA
Brand:

Prospect

Review-uri

Fii primul care scrie un review

Adauga un review

Review-urile tale

1-5

1 2 3 4 5




Ne rezervam dreptul de a sterge comentariile nepotrivite!

Produse similare

Alti clienti au cumparat si...

Intreaba farmacistul tau

L-V: 08:30 – 16:30


Gaseste cea mai apropiata farmacie Help Net

406 farmacii
in Romania

Acest site foloseste cookie-uri. Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe informatii

Accept

Lista Farmacii

Contul Meu



Cosul meu

Cosul este gol